Rože za Algernona

Žanrznanstvenofantastični roman
Narodnostknjiževnost ZDA
Kraj in leto izidaLjubljana, 2002
Založba
Prevod Martin Kocjan
Ključne besede Umske sposobnosti, Poskusi, Inteligentnost, Osebe s posebnimi potrebami
Število strani

251

Čas branja

To je le ocena. Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in navad.

Pomembno je vedeti, da je branje osebna izkušnja in da je prav, da si vzamete toliko časa, kot je potrebno, da knjigo popolnoma vsrkate in jo cenite. Veselo branje.

8-9 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Eksperimentalna terapija za umetno povišanje inteligence – toda za kakšno ceno?

Večkrat nagrajena klasika znanstvene fantastike je leta 1959 najprej izšla kot kratka zgodba, Keyes pa jo je kasneje razširil v dnevniški roman. Vse kaže, da je življenje dvaintridesetletnega Charlieja Gordona obsojeno na pometanje tal v newyorški pekarni. Drugačne službe s svojim podpovprečnim inteligenčnim količnikom 68 ne more dobiti, čeprav si bolj kot vse na svetu želi biti pameten in živeti običajno življenje. Ko se Charlieju ponudi priložnost za sodelovanje v eksperimentalni terapiji za povišanje inteligence, se zanjo zato odloči brez odlašanja. Terapiji je bil do tedaj uspešno podvržen le laboratorijski mišek Algernon, Charliejeva inteligenca pa se s pomočjo nevrokirurške operacije res poveča na nivo genija. Kar naenkrat se mora soočiti s svojo preteklostjo in potlačenimi spomini. Svet začne videvati v popolnoma novi luči ter spozna resnično naravo svojih odnosov s starši, sodelavci v pekarni in učiteljico Alice Kinnian v šoli za odrasle s posebnimi potrebami. Gre za pretresljiv prvoosebni roman v obliki dnevniških zapisov, v katerih Charlie zabeleži svojo preobrazbo iz napol pismenega delavca v genija. Njegovi zapisi v bralcu odpirajo vprašanja družbene obravnave duševno zaostalih ljudi in morale poseganja v človeško inteligenco. Roman je aktualen še danes, po njem pa je bilo posnetih tudi več filmskih in televizijskih adaptacij. Keyes je navdih za zgodbo črpal iz svojih izkušenj s poučevanjem učencev s posebnimi potrebami. Kot diplomiran psiholog odlično predstavi Charliejevo dojemanje realnosti in uspe bralca potegniti v čisto drugačno perspektivo doživljanja sveta.

Glej tudi:

»Kako čudno je, da ljudje z iskrenimi občutki in čustvi, ki ne bi nikoli izkoriščali človeka, ki se je rodil brez rok ali nog ali oči – kako takšni ljudje ne oklevajo pri zlorabljanju človeka, ki se je rodil z nizko inteligenco. Razjezilo me je, ker sem se spomnil, da sem tudi jaz pred ne tako dolgo časa – tako kot ta fant – igral neumnega klovna.

In skoraj sem že pozabil.

Pred komaj nekaj časa sem spoznal, da se mi ljudje smejijo. Sedaj vidim, da sem se jim nevede pridružil pri mojem zasmehovanju. To me najbolj boli.

Večkrat sem znova in znova prebiral svoja poročila napredka in spoznaval svoje neznanje, otroško naivnost, razum z nizko inteligenco, ki strmi ven iz temne sobe, skozi ključavnico, zunaj v slepečo luč. V svojih sanjah in spominih sem videl, kako se Charlie zadovoljno in negotovo smehlja stvarem, ki so jih govorili ljudje okoli njega. Tudi v tej toposti sem vedel, da sem manjvreden. Drugi ljudje so imeli nekaj, kar sem jaz pogrešal – nekaj, kar me je odbijalo.« (str. 161–162)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Rože za Algernona.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 16
Komentarji: 0
Število ocen: 1
Želi prebrati: 6
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 3