skok na glavno vebino izjava o dostopnosti

Puščavska vrtnica

Žanrzgodovinski roman
Narodnostslovenska literatura
Kraj in leto izidaCelje, 2017
Založba
Zbirka Slovenske večernice
Število strani

260

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

8-9 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Ozemlje Sirije je zibelka nekaterih najstarejših civilizacij in krščanstva ter bogate zgodovine, katere del je doslej spregledana kraljica Zenobija. Iz spanja jo obudi pero cistercijana patra Branka Petauerja, ki je, očaran nad smelostjo, razgledanostjo in srčnostjo te vladarice. Po »potovanju v Damask« (in istoimenskem potopisno-romarskem romanu) je svoj fotoaparat zamenjal za tipkovnico. »Posnel« je dogajanje v 3. stoletju našega štetja, deloma na podlagi raziskav, deloma domišljije. Avtorju uspeva, da nas popelje v premožno krščansko družino iz Tarza, sicer rojstnega kraja apostola Pavla, kjer oče pravkar prenaša svoj trgovski posel s pergamentom na sina Johanana. Uspeva mu, da z njim pripravimo popotno prtljago, zajahamo kamele in se odpravimo s karavano v Palmiro, obsežno in cvetoče-razvijajočo se sirsko oazo. Poleg smo, ko spozna svoje, že izkušene puščavske sopotnike, vladarico Zenobijo in njeno služabnico Šošano, v katero se, mimogrede, tudi zaljubi. Poleg smo, ko se Zenobija bori z Rimljani, ko jo ti prestrežejo med begom in ko svoja zadnja leta preživi v ujetništvu ter sprejme krščansko vero. Zgodba je linearna in predvidljiva, hkrati ima zelo počasen tempo, kar pomeni, da lahko bralsko obupamo, a dobro je vedeti, da nas avtor vabi k drugačnemu branju oz. razmišljanju, meditaciji, opazovanju podrobnosti. Vabi, da odrinemo »na globoko«. Prestavi nas v takratni tempo življenja, dobimo pravi analogni izziv, torej “odklop”. Jezik je duhovno bogat in kultiviran kot so verjetno bili takratni opisani sodobniki. Ob zgodbi izvemo ali utrdimo znanje o trgovskih poteh, o širjenju znanja in novic preko trgovcev (npr. prepisi Aristotela), o pergamentu in papirusu, pa dišavah, blagu, vrtnicah, o preživetju v puščavi, o prvih Kristjanih. Knjiga kot časovni stroj.

Ko je bilo vse besedilo prepisano, so zvitke dokončno izdelali posebni mojstri. Iz dragocenega lesa so izdelali posebno škatlo in vanjo položili zvitek z besedilom. Škatle so bile običajno dragoceno in umetniško okrašene, pa tudi pergamentni zvitek so na zadnji strani pogosto obšili z dragocenim blagom, da so šivi še manj poškodovali besedilo.
(str. 88)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Puščavska vrtnica.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 41
Komentarji: 0
Število ocen: 0
Želi prebrati: 0
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 0