Prelistaj

Ostrožno Brdo v Brkinih : štirje letni časi

Žanrspomini
Narodnostslovenska literatura
Kraj in leto izidaKoper, 2023
Založba
Ključne besede Brkini, Kmetijska zemljišča, Ljudski običaji
Število strani

324

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

10-11 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Lahkotna
Zahtevna

»Dolga je puot, prej ku pride kreh ne mizo.«

Pričujoča knjiga mi je takoj padla v oči. Ali je za to kriva moja posebna vez do Brkinov, ki traja že vse življenje? Prav gotovo je nekaj na tem. Brkine sem že od malih nog prečesala po dolgem in počez. Med vasicami me je pred leti pot ponesla tudi v Ostrožno Brdo.

Avtorica Nada Trebec, upokojena profesorica zgodovine na Gimnaziji Postojna, na 324-ih straneh obuja, ohranja spomine na svojo rojstno vas in na Brkine. Knjiga obsega široko paleto slikovnega in dokumentarnega gradiva, ki ga je prispevala avtorica sama ali s pomočjo vaščanov. Skozi branje nas popeljejo štiri poglavja oziroma štirje letni časi, začenši s pomladjo. V vsakem letnem času so prikazana različna kmečka opravila, šege, običaji, ljudske modrosti, vremenska stanja, vsakdanje življenje v zadnjih stotih letih. Veliko besedila je zapisanega v domačem narečju, ki dodatno popestri prebiranje knjige. Skozi branje se človek zave, kako zelo so se spremenili časi. Že samo vreme in kmečka opravila so dandanes popolnoma drugačni. Prikazani so dnevniški zapisi tedanjih kmetov, ki so zapisovali skorajda vse, kar se tiče kmečkih opravil, poljedelstva, živinoreje, vremena.

Ostrožno Brdo je dober primer, koliko dediščine vsebuje ena sama vas, kaj šele vse vasi v Sloveniji. Knjiga je čudovita, tako iz bralnega kot iz vizualnega vidika. Hkrati je prijazno povabilo vsem bralcem, da obiščemo to vasico in se prepustimo brkinskemu toku.

 

Pozno jeseni in pozimi so trgovci, če je šlo use po srieči, jabolka odkupovali in jih vozili v Trst. Takrat je bilo veselje v hiši, saj se je dobilu dnar. Včasih pa so trgovci prišli prepozno, šele na začetku pomladi, jabolk se ni prodalu ob cajti in zaslužek je bil manjši od pričakovanega.

(str. 153)

Citati

(1)

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 84
Komentarji: 0
Število ocen: 1
Želi prebrati: 0
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 0