Ameriška Slovenka iz Vipavske doline

Žanrživljenjepis / biografija
Narodnostslovenska književnost
Kraj in leto izidaAjdovščina, 2016
Založba
Ključne besede Slovenke, Slovenski izseljenski povratniki, Zborniki, Znamenite slovenke, Novinarke, Pesnice, Slovenski izseljenci, Pisateljice
Število strani

117

Čas branja

To je le ocena. Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in navad.

Pomembno je vedeti, da je branje osebna izkušnja in da je prav, da si vzamete toliko časa, kot je potrebno, da knjigo popolnoma vsrkate in jo cenite. Veselo branje.

3-4 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Lahkotna
Zahtevna

Zbornik o eni najbolj znamenitih Slovenk

Pet avtoric – Dorica Makuc, Magda in Nadja Rodman, Marija Mercina in Ivana Slamič – so v tem zborniku predstavile življenje Ane Praček Krasne. Vse so jo tudi osebno poznale in nastala je zanimiva biografija te Slovenke iz Vipavske doline, ki je najbolj ustvarjalen del svojega življenja preživela v Ameriki. V zbornik so zajele tudi odlomke iz njenih del, ki še bolj živo ilustrirajo mišljenje in delovanje te velike žene.

Rodila se je leta 1900 in umrla stara 88 let. Bila je novinarka, pisateljica in pesnica. Kot družbena delavka je s svojim delovanjem presegala meje svojega prostora in časa.

Izkušnje izseljenke in povratnice je ubesedila v člankih, pesmih in proznih besedilih. V slednjih piše o socialnem položaju malih ljudi z roba družbe. Tudi skozi zgodbe zatiranih in podrejenih žensk se kaže njena družbena kritika. Zavzema se za njihovo svobodo, enakost in možnost priti do izobrazbe. Ženske v njenih delih so uporne, vztrajne in pokončne. Piše tudi o razmerah in odnosih v skupnosti slovenskih izseljencev v ameriškem okolju.


Leta 1972 se je vrnila v domovino. V enem od zadnjih pisem sodelavkam tega zbornika je zapisala: “Vašega obiska pri meni sem zelo vesela – imam občutek, , da se lahko vživite v na dve strani nihajoče življenje in miselnost človeka-izseljenca – v mojem slučaju tudi povratnika.”





400 izv., Dve domovini – ena ljubezen / Sergij Pelhan: str. 5-6. , Prijateljici Ana in Dorica v preseganju ozkih meja okolja in časa / Marija Mercina: str. 108-117. , Bibliografija: str. 107 in v opombah na dnu str.

“Da se je 20-letna Ana Pračkova iz Dolge Poljane odločila zapustiti lepo Vipavsko dolino in odpotovati daleč čez ‘Ocean, tako teman’ v Ameriko, je bila kriva 1. svetovna vojna. Ob strašnem razdejanju primorske zemlje in v pričakovanju nasilne okupacije zemlje lačnega laškega tujca je ostala Ana sirota brez staršev, ki sta umrla v vojni. V njenih memoarskih zapisih, posebno v prikupnih Razglednikih, ki jih je Ana Praček Krasna kot novinarka in urednica pisala od leta 1942 do leta 1980 najprej v newyorškem ‘Glasu naroda’, nato v čikaški ‘Prosveti’, najdemo tudi njen spomin na veliko morijo 1914-1918. Tako je v času 2. svetovne vojne leta 1942 objavila v ‘Glasu naroda’ črtico o začetku velike vojne, ki ga je doživela kot vipavska deklica še pred koncem osnovne šole.” (str. 16)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Ameriška Slovenka iz Vipavske doline.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 7
Komentarji: 0
Število ocen: 0
Želi prebrati: 0
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 0