Zakaj bi bila srečna, če si lahko normalna?

Žanravtobiografski roman
Narodnostangleška književnost
Kraj in leto izidaLjubljana, 2013
Založba
Prevod Suzana Tratnik
Število strani

227

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

7-8 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

"Nikoli ni prepozno, da se naučiš ljubiti. Vendar je zastrašujoče."

Jeanette Winterson je uspela s prvencem Pomaranče niso edini sad. Njeni romani so pol-avtobiografski. Jeanette Winterson je rojena v Manchestru. Po rojstvu jo je sedemnajstletna biološka mati dala v posvojitev. Otroštvo je preživljala v Accringtonu na S Anglije, v družini Winterson. Mati, fanatična evangeličanka, vzgaja pisateljico strogo religiozno, skoraj travmatično in si želi, da bi hčer postala misijonarka. Pri 16-ih se Jeanette zaljubi v dekle in začne “kršiti pravila”. V pričujoči knjigi se avtorica sproprijema s travmami posvojenega otroka, s svojo fanatično ne-biološko depresivno materjo z revolverjem v predalu, obsedeno s koncem sveta, z ljubezenskimi odnosi in ne-odnosi, s študijem književnosti, s priložnostnimi deli. Za roman je prejela nagrado Whitbread za najboljši prvenec, BBC pa je po knjigi posnel nadaljevanko.

“Ljubezen je živa. Nikoli nisem hotela blede različice. Ljubezen je polna moč. Nikoli nisem hotela ublažene različice. Nikoli se nisem izogibala veličini ljubezni, a nisem imela pojma, da je ljubezen lahko tako zanesljiva kot sonce. Vsakdanje vzhajanje ljubezni.” (str. 82)

“Zdaj se zdi tako enostavno uničevati knjižnice – zvečine z odstranjevanjem vseh knjig – in govoriti, da knjige in knjižnice niso pomembne za življenje ljudi. Veliko se govori o družbenem zlomu in odtujenosti, a le kako bi lahko bilo drugače, če naše predstave o napredku odstranjujejo središča, ki so naredila zelo veliko za združevanje ljudi? (str. 94)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Zakaj bi bila srečna, če si lahko normalna?.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 42
Komentarji: 0
Število ocen: 3
Želi prebrati: 5
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 4