Bobri
Žanr | zgodovinski roman |
Narodnost | slovenska literatura |
Kraj in leto izida | Celje, 2006 |
Založba | Društvo Mohorjeva družba |
Roman o koliščarjih
Bobri predstavljajo vrh pripovedništva Janeza Jalna, ki se je s tem romanom trdno usidral v slovensko literaturo in našel pot do mnogih zadovoljnih bralcev. Kaj je v tem delu tako posebnega? Najprej izbira literarnega časa in prostora, ki sta postavljena v dobo okrog 2000 pr. n. š., v konec kamene in začetek bakrene dobe, ko so na Ljubljanskem barju, kjer je bilo takrat jezero, živeli koliščarji oz. mostiščarji. Jalen je na podlagi arheoloških dejstev zasnoval obširen pripovedni lok, ki je zajel več generacij koliščarjev. Protagonist je Ostrorogi Jelen, ki je kot uporni mladenič v sporu z očetom Brkatim Somom in polbratom Neokretnim Karpom in najde svoje mesto, ko postavi svoje kolišče in zaživi z Jezerno Rožo. Postopoma si pridobi velik ugled kot odličen lovec in tudi s trgovanjem daleč stran od Barja. Zaplete pa se, ko prispejo do kolišča Ostrorogega črnolasi vzhodnjaki …
Gre za monumentalno zasnovan roman, ki nudi večplasten pogled na stare barjance: skozi zanimivo in privlačno pripoved se nam odstre rodovna, gospodarska, trgovska, kulturna in duhovna podoba barjanskih koliščarjev. Skratka, Jalen je z Bobri postavil literarni spomenik koliščarjem in zgodovini Barja.
Objavljeno: 16.01.2015 17:09:42
Zadnja sprememba: 22.04.2024 11:25:00
Ostrorogi Jelen je spet postal odločne volje. Povzpel se je na vrh najvišjega slemena in se ozrl naokrog. Somova in druga kolišča so bila celo v snegu temna in zakajena. Njegovo, še nedograjeno, je bilo pa vse svetlo. Brunca na mostišču in bruna in okroglice v ogrodjih in slemenih so bili ogolili bobri in použili lubje za hrano. Les pa še ni posivel. Zimsko sonce je osvetljevalo rumenkastobele goli. Kolišče je bilo vidno daleč naokrog. Prav na drugi breg jezera in še na trdino.
Ostrorogemu se je razjasnil obraz. Da bi se izseljeval iz teh prelepih krajev in puščal s trudom in trpljenjem in z ljubeznijo zgrajeno domačijo drugim. Nak, nikoli. Še če bi ga s silo pregnali, bi se spet vrnil.