Zadnje predavanje

Žanravtobiografski roman
Narodnostknjiževnost ZDA
Kraj in leto izidaLjubljana, 2008
Založba
Prevod Darja Divjak
Število strani

215

Čas branja

To je le ocena. Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in navad.

Pomembno je vedeti, da je branje osebna izkušnja in da je prav, da si vzamete toliko časa, kot je potrebno, da knjigo popolnoma vsrkate in jo cenite. Veselo branje.

7-8 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Kart, ki jih dobimo v roke, ni mogoče zamenjati, od nas pa je odvisno, kako bomo igrali.

Profesor virtualne resničnosti, ki umira za rakom trebušne slinavke, sporoča svetu svoja najpomembnejša spoznanja preko svojega medija (posnetek predavanja si lahko ogledate na spletnem portalu YouTube), ki ga je »prevedel« v knjigo. V šestih sklopih trosi anekdote in odgovarja na vprašanja: Kako res uresničiti otroške sanje? Kako omogočite sanje tudi drugim? Kako živeti?
Zveni kot še en ameriški psihološki priročnik motivatorja na egotripu, lahko pripomnite, zamahnete z roko in se obrnete stran, a to je le deloma res. Kdo smo, da bi sodili? Avtor ne taji, da vse pravljice nimajo srečnega konca in da je ob diagnozi potrebno začrtati nove meje normalnega, a vseeno zajema življenje z veliko žlico in citira kapitana Kirka iz Zvezdnih stez: »Ne verjamem v brezizhodne scenarije«.
Poleg optimizma preveva delo protestantska delovna etika: »Veliko ljudi išče bližnjice. Ugotovil sem, da je najboljša bližnjica najdaljša pot, povzamem jo lahko z dvema besedama: Trdo delaj,« in »Kamniti zidovi ustavijo tiste, ki si nečesa ne želijo dovolj močno. Tam so, da ustavijo druge.« Vztrajno in neuklonljivo kot »Izkušnje so tisto, kar dobiš, ko ne dobiš tistega, kar si hotel,« a obenem ne brezobzirno: »Nobeno delo ni nečastno.« Odprto razkriva družinsko intimo, začne že s posvetilom: »Očetu in mami, ki sta mi pustila sanjati. Z upanjem, da bodo sanjali tudi moji otroci,« in konča s finto z glavo (ljudje se mimogrede česa naučimo, ne da bi sploh vedeli, da se učimo) – napisano je zapuščina otrokom.
Odslikava lepo, solidarno plat Amerike, z vero v moč posameznika in optimizmom, ki ga sami (včasih) ne premoremo dovolj. Svet smo ljudje.

Glej tudi:

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Zadnje predavanje.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 93
Komentarji: 0
Število ocen: 9
Želi prebrati: 6
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 20