Potovanje v Tumanjan: lirični potopis

Žanrpotopis
Narodnostslovenska književnost
Kraj in leto izidaLjubljana, 2010
Založba
Ključne besede Armenci, Pesniki
Število strani

200

Čas branja

To je le ocena. Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in navad.

Pomembno je vedeti, da je branje osebna izkušnja in da je prav, da si vzamete toliko časa, kot je potrebno, da knjigo popolnoma vsrkate in jo cenite. Veselo branje.

6-7 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Lahkotna
Zahtevna

Čudovita Armenija skozi oči slavnega pesnika

Ovanes Tumanjan (1869-1923) je večini Slovencev neznano pesniško ime, ki pa ga armenski narod visoko ceni, saj je bil ne le vrhunski literarni ustvarjalec, ampak tudi velik domoljub in eden najpomembnejših armenskih narodnih buditeljev.
Cvetko Zagorski, slovenski pesnik, pisatelj, publicist in prevajalec (1916-2006) je leta 1969 potoval po Sovjetski zvezi in ob stoletnici Tumanjanovega rojstva so ga povabili na veliko praznovanje, ki se je začelo v Erevanu, nato pa z vlakom do pesnikovega rojstnega kraja – nakar so se vrnili na izhodišče. Zagorski nam skozi popotne zapise naslika Armenijo, kot je večinoma ne poznamo. Gre za lepo deželo, ki ima obenem slavno zgodovino, iz katere preizkušen armenski narod, samozavesten in pokončen, črpa in je črpal moč za preživetje v številnih konfliktih s sosednjimi narodi, predvsem Turki, ki so nad Armenci v dveh obdobjih izvedli znani Armenski genocid.

Avtor potopisa se po začetni predstavitvi Armenije osredotoči na pesniški opus Ovanesa Tumanjana, ki pa je tako tesno povezan s to deželo, da ni pretirano reči, da je “Tumanjan Armenija”. Skozi analizo pomembnejših pesmi spoznamo pesnikov notranji duševni svet, tesno povezan s trpljenjem in upanjem armenskega naroda.

“Tumanjan v ljudskem izročilu ni videl samo snovi, iz katere je ustvaril enovito delo, marveč predvsem izhodišče zanj. Temeljito poznavanje snovi mu je omogočilo, da se ni nikjer izneveril temeljni zamisli narodnega in ljudskega eposa. To snov je pestoval kot zakladnico svojega naroda, da bi jo obvaroval za prihodnost in za svet kot pričevanje, ki ga je ohranilo ljudstvo v stoletjih, ker vsebuje njegove najznačilnejše lastnosti, dogodke in ideale, izražene v trajnih prispodobah in razsežnostih.”
(str. 72)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Potovanje v Tumanjan: lirični potopis.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 0
Komentarji: 0
Število ocen: 1
Želi prebrati: 1
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 1

Morda vam bo všeč tudi